Дава ги семеен психолог
Снимка: Guliver / iStock
"Колкото повече се радваш и празнуваш живота си, толкова повече неща има в него, които си заслужава да се празнуват."
Мечтаем за новите неща, вдъхновени от тази крилата фраза на Опра Уинфри, но имаме предвид и практичните празнични съвети на семейния психолог Мария Романцова:
Пълна почивка - иначе не е никаква почивка
Едно от най-важните неща, които ми се иска да кажа на всички семейства, е по време на празници да се въздържате от изясняване на отношенията, от взаимни критики и упреци. Погледнете най-близките си с влюбени очи, постарайте се да видите в тях това, което обичате и уважавате, да се радвате на взаимността.
Защото спокойствието и радостта ще ви помогнат да се изправите сплотено с всички предизвикателства, които ще предложи новата година.
Почивайте, но планирайте
Неминуемо е - след празниците ще се сблъскате с делнични дела – важни или не толкова, но не ги отлагайте за последния момент. Между подготовката за посрещането на празника планирайте и нещата, които са ви нужни за първите дни на новата година.
Пригответе си например дрехите и вещите, необходими за първия работен ден, отделете време да погледнете антифриза в колата или нещо подобно, което може да ви сервира неприятен сюрприз, ако не се погрижите отрано за него.
Иначе е възможно да откриете, че резервоарът на автомобила ви е празен, или хладилника, или нещо друго, и тези битовизми да убият приятния послевкус от празничните дни. Грижата за собственото настроение позволява да съхраним по-дълго приятните спомени и високата си продуктивност, затова планирайте своевременно – това е добра защита от всекидневното напрежение.
Не прекалявайте с културната програма
Много родители наблягат на интелектуалното просвещение и засилват хлапетата към музеи, изложби, театрални спектакли и фирмови прожекции, но за децата празникът е преди всичко веселие. Какво предпочита детето – да се попързаля с шейна с приятелчета, или да гледа музейни експонати?
И вие да сте на негово място, ще знаете отговора, затова се стремете да съчетавате полезното с приятното и помнете, че доброто настроение на хлапето е залог за устойчива психика.
Може да пропуснете някоя изложба в името на малко безгрижни игри – наглед безцелни, само за удоволствие, които обаче ще го заредят с енергия и тонус.
Репетирайте адаптация
Празниците безспорно нарушават установения семеен режим и после адаптацията към работния и учебен ритъм е непосилна. Сутрин хлапето капризничи и не иска да става, вие се разтакавате и се чудите кое по-напред да направите, но това може да се избегне с малко репетиции – пробвайте след посрещането на новата година бързо да се върнете към предпразничната схема.
Ранното ставане сутрин не е навредило на никого, дори да не трябва да се ходи на училище – един-два часа повече време за забавления, за разговори, за разходки никога не са излишни. Само едно помнете – без принуждение и назидателни фрази, скрийте ги за друг път и бъдете добри един с друг.
След края на почивните дни всичко ви се струва рязко, сепващо, дори най-дребното нещо се превръща в извор на стрес, затова отделете един ден за адаптация на организма – към климата, към ритъма, за да се настроите на един изпълнен със смисъл и успехи нов работен сезон.
Еми Спасова по материали на: letidor.ru
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари